حفاظ پنجره برای چیست و کارایی های آن

حفاظ پنجره ایمین حفاظ | زمانی که صحبت از حفاظ پنجره به میان می آید، بدون شک میدانید که منظور همان میله هایی هستند.

که از جنس آهن یا استیل ساخته می شوند و یک حفاظ را برای پنجره های شیشه ای و قابل شکست شما ایجاد می کنند.

اما چرا نرده آهن پنجره امروزه جز بخش هایی است که نمیتوانید در ساخت خانه و مکان های دیگر از آن صرف نظر کنید؟

به دلیل امنیت

پنجره آهنی یکی از بخش های مهم در ساختمان به حساب می آید. این موضوع در سه مرحله طراحی، تولید و اجرا مورد بررسی قرار می گیرد. قیمت پنجره آهنی می بایست متناسب با هزینه های کلی پروژه باشد. مهم ترین عامل تاثیر گذار در قیمت پنجره آهنی، طراحی آن می باشد. چرا که در طراحی، متریال مورد استفاده، میزان پیچیدگی ها، ضریب ایمنی و همچنین سطح زیبایی پنجره مورد توجه قرار می گیرد. در طراحی می بایست وزن پنجره آهنی را نیز در نظر گرفت. یک پنجره آهنی سبک برای دیوار ساختمان مناسب تر از پنجره آهنی سنگین می باشد. در عین حال می بایست به اینکه پنجره آهنی شیک باشد و نمای ساختمان را تحت تاثیر قرار دهد نیز توجه داشت. گاهی با یک پنجره آهنی ساده می توان زیبایی منحصر به فردی در نمای ساختمان ایجاد نمود. پنجره آهنی دوجداره برای آپارتمان های امروزی کارآیی بیشتری دارد. این نوع پنجره آهنی جدید بر مبنای محافظت ساختمان از آلودگی صوتی، جلوگیری از هدر رفت منابع انرژی و همچنین ایجاد محیط ایمن تر در فضای اتاق طراحی و تولید می گردد.

در این مقاله قصد داریم با بررسی موارد ذیل، جزئیاتی را در خصوص پنجره آهنی به اشتراک بگذاریم:

 • انواع پنجره آهنی
 • مقایسه پنجره آهنی با پنجره های پی وی سی
 • تعریفی از پروفیل لنگه دری
 • مزایای پنجره آهنی
 • نحوه طراحی و تولید پنجره آهنی
 • مصالح قابل استفاده در تولید پنجره آهنی

انواع پنجره آهنی

بر اساس طراحی های مختلفی که برای پنجره ها در نظر گرفته می شود می توان چند نوع پنجره آهنی در نظر گرفت:

 • پنجره آهنی طرح قدیم
 • پنجره آهنی جدید
 • پنجره آهنی فرفوژه
 • حفاظ پنجره آهنی
 • پنجره آهنی دو جداره

پنجره های آهنی طرح قدیم عموما با شکل های هندسی ساده همچون مستطیل و مربع ساخته می شوند. عموما قیمت پنجره آهنی طرح قدیم کمتر از دیگر انواع آن می باشد.

پنجره آهنی جدید با استفاده از ترکیبی از چند شکل هندسی طراحی می گردد. عموما با استفاده از مصالح ساختمانی فولادی خصوصا پروفیل درب و پنجره تولید می گردد از این رو می توان انتظار داشت قیمت پروفیل در و پنجره به طور مستقیم در قیمت پنجره آهنی جدید تاثیر مستقیمی داشته باشد.

پنجره آهنی فرفوژه نوعی از پنجره آهنی جدید به حساب می آید که طراحی و تولید آن با استفاده از فرفوژه صورت گرفته است. فرفوژه نیز به خودی خود انواع مختلفی دارد که از حوصله ی این مبحث خارج می باشد. نکته ای که در مورد پنجره ی آهنی فرفوژه می توان اشاره کرد این است که اصولا از فرفوژه برای حفاظ پنجره استفاده می گردد. بدیهی است در مواردیکه پنجره از جنس آلومینیوم و یا پی وی سی باشد احتمال اینکه از این نوع حفاظ استفاده گردد بیشتر است.

حفاظ پنجره آهنی نیز همانگونه که از نامش پیداست بخشی مجزا از خود پنجره می باشد. یک پنجره در ساختمان می تواند از جنس آلومینیوم، UPVC، پی وی سی و یا حتی چوبی باشد. اما برای بحث ایمنی می توان به طور مجزا یک بخش حفاظ برای پنجره ساخت. حفاظ پنجره نیز به طور مستقیم در زیبایی ساختمان تاثیر گذار است. به همین دلیل گاهی مشاهده می گردد طراح به خاطر از بین نرفتن وضعیت ظاهری ساختمان از کاربرد این نوع پنجره آهنی اجتناب می نماید. در این حالت ایمنی ساختمان به خاطر زیبایی آن فدا شده است.

پنجره آهنی دو جداره به دلیل داشتن مزایای بیشتر نسبت به دیگر گونه های پنجره های آهنی کاربرد بیشتری در ساختمان های امروزی پیدا نموده است. قیمت پنجره آهنی دو جداره اندکی بیش از پنجره آهنی معمولی می باشد. یکی از راههایی که برای کاهش هزینه پروژه وجود دارد استفاده از پنجره دو جداره از جنس پی وی سی یا آلومینیوم می باشد.